» NEWSLETTER

Bądź na bieżąco, poinformujemy Cię o najważniejszych wydarzeniach.

Stowarzyszenie istnieje od 2007 roku. Wykształciliśmy ponad 700 instruktorów rekreacji ruchowej.
II Ogólnopolska Konferencja Naukowa - Joga w kontekstach kulturowych / Katowice 22-24 września 2015
Udział w konferencji jest bezpłatny, jednak prosimy o kontakt z organizatorem w celu potwierdzenia obecności - aleksandra@budzisz.com


II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Joga w kontekstach kulturowych" jest z założenia interdyscyplinarnym projektem mającym kontynuować namysł nad problematyką podjętą rok temu. 

Jej cel jest stały: pokazanie różnych aspektów jogi przede wszystkim jako zjawiska modelowanego konkretnymi warunkami kulturowymi.
Zagadnienia, które wyznaczają główną oś tematyczną konferencji, to:
  • joga w kontekście tradycji historyczno-kulturowej;
  • joga jako przedmiot zainteresowania kultury zachodniej;
  • joga jako element procesu orientalizacji Zachodu;
  • joga w Polsce: szkoły, ośrodki i tradycje;
  • polskie badania naukowe nad różnymi aspektami jogi;
  • joga w potocznym rozumieniu – wyobrażenia i nieporozumienia.
Konferencja będzie mieć nie tylko wymiar intelektualny, ale i praktyczny – części referatowej i wystawie poświęconej publikacjom na temat jogi (w CINiBA) towarzyszyć będzie część warsztatowa (w sali AWF). Do udziału zapraszamy osoby praktykujące jogę oraz badaczy z ośrodków akademickich. Mamy nadzieję, że przyjmą Państwo zaproszenie do udziału w dyskusji, a nasze spotkanie będzie dobrą okazją do wymiany myśli na temat aktualnej sytuacji jogi w Polsce.

O jodze
Starożytny hinduski system samodoskonalenia i ascezy od ponad wieku znany jest także w świecie zachodnim, a od lat 70. XX wieku cieszy się coraz większą popularnością. Temu zainteresowaniu, a nawet fascynacji nie zawsze towarzyszy pogłębiona refleksja. Można wskazać kilka powodów takiego stanu rzeczy. Joga ma bardzo odległe historycznie korzenie – sięga swymi początkami Wed lub nawet czasów przedwedyjskich, jej historia jest wielowątkowa – istniały i dotąd istnieją różne szkoły i tradycje przekazu. Joga istniała w rozmaitych relacjach z orientalnymi religiami, systemami duchowymi i filozoficznymi. Pojawienie się jej na przełomie XIX i XX wieku na Zachodzie sprawiło, że rozpoczął się proces „przekładu” wybranych aspektów tego zjawiska na kategorie cywilizacji zachodniej. Powstawały pierwsze autorskie prace popularyzujące jogę, a także tłumaczono dawne teksty (m.in. Jogasutry Patańdżalego). 
Słowo joga było coraz szerszej znane, lecz wiedza o jodze wciąż była znikoma – joga nie przystawała do wiodącego dyskursu umysłowego świata zachodniego, przekraczała granice tradycyjnie wyznaczonych obszarów i dziedzin, łączyła to, co było uznawane za odrębne: filozofię i religię ze specyficzną aktywnością ruchową, pracą nad oddechem i umysłem. Pogłębiona popularyzacja jogi wymagała opracowania nowej terminologii i przemodelowania dotychczas obowiązującego obrazu człowieka, obligowała do przyjrzenia się założeniom własnej kultury, zmuszała do refleksji nad wartościami i wartościowaniem. I co najważniejsze – nakazywała pełną zaangażowania praktykę.

Informacje organizacyjne dla osób, które chcą wygłosić referaty:
Zgłoszenia na specjalnym formularzu udostępnionym na stronie internetowej konferencji (http://konferencja-joga.pl/zgloszenie.html).


Komitet Naukowy:
prof. zw. dr hab. Krzysztof Konecki 
prof. zw. dr hab. Ewa Kosowska 
prof. AWF dr hab. Lesław Kulmatycki 
dr hab. Anna Gomóła 
dr Agata Świerzowska 

Komitet Organizacyjny:
prof. AWF dr hab. Janusz Szopa
dr Adam Pisarek
mgr Kamila Gęsikowska (Sekretarz Konferencji) 
mgr Aleksandra Budzisz
mgr Kamil Kozakowski 
mgr Michał Spurgiasz

Organizatorzy:
Katedra Zarządzania Sportem i Turystyką
Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach 
ul. Mikołowska 72A
40-065 Katowice

Zakład Teorii i Historii Kultury
Instytut Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych Uniwersytet Śląski w Katowicach
Plac Sejmu Śląskiego 1
40-032 Katowice

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka
Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach 
ul. Bankowa 11a
40-007 Katowice
Publikacja: 2015-06-09 11:46:48